Jesteś tutaj

Wiwat maj, wiwat konstytucja!

Szkolne obchody rocznicy Konstytucji 3 maja to dobra lekcja patriotyzmu i historii, gdyż naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje dobrego „jutra”. Wiedzą o tym nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Babiętach Wielkich.

W tym roku przypada 227 rocznica uchwalenia ustawy rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Był to drugi na świecie i pierwszy w Europie akt regulujący organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Wydarzenie to uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. 
W okresie międzywojennym dzień ten był wielkim świętem państwowym. Po drugiej wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował przywrócić uroczyste celebrowanie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

Nauczyciele i uczniowie szkoły w Babiętach podczas apelu przenieśli się do roku 1791 i byli świadkami uchwalenia owej konstytucji. Nie zabrakło komentarzy jej zwolenników oraz przeciwników. Pojawił się nawet sam król Stanisław August Poniatowski, z którym występujący dziennikarze przeprowadzili krótką rozmowę. Relacjonowano także reakcję carycy Katarzyny II oraz przedstawiciela władz francuskich Maksymiliana Robespierre'a. Wydarzenia przedstawione w formie programu telewizyjnego okazały się ciekawą alternatywą dla tradycyjnego apelu.