Jesteś tutaj

Początek jesieni astronomicznej 23 wrzesień 2023

Początek jesieni astronomicznej 2023

Choć panująca pogoda na to nie wskazuje, lada moment rozpocznie się jesień.

Zmiana pory roku nastąpi w weekend. W tym roku zarówno jesień kalendarzowa, jak i astronomiczna zaczną się tego samego dnia.


Początek jesieni astronomicznej 2023

Jesień astronomiczna trwa od momentu równonocy jesiennej. Równonoc jesienna następuje, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od tego momentu półkula północna jest słabiej oświetlana niż południowa, aż do równonocy wiosennej.

Początek astronomicznej jesieni przypada na 22 lub 23 września. Tym razem przywitamy ją w sobotę 23 września. Moment równonocy jesiennej nastąpi o godzinie 8.49.

Jesień astronomiczna potrwa do przesilenia zimowego, czyli do 21 lub 22 grudnia.

Kalendarzowe pory roku zaczynają się zawsze tego samego dnia.

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni w naszych szerokościach geograficznych przypada na 23 września.

W tym roku więc jesień astronomiczna i kalendarzowa będą miały swój początek jednego dnia.

Kalendarzowa jesień potrwa do 21 grudnia, kiedy nastanie kalendarzowa zima.


Inne twarze jesieni

W przypadku jesieni, tak jak każdej innej pory roku, wyróżnia się jesień fenologiczną, termiczną i meteorologiczną. Fenologiczna pora roku związana jest z cyklem rozwojowym przyrody. Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, początek wczesnej jesieni fenologicznej wyznacza kwitnienie wrzosu zwyczajnego, a także dojrzewanie kasztanowca zwyczajnego i borówki brusznicy. Właściwą jesień rozpoznaje się po zmianie kolorów liści i opadaniu ich z drzew. Jesień termiczna, tak samo jak w przypadku termicznej wiosny, trwa gdy średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się w zakresie od 5 do 15 stopni Celsjusza. Jak informował IMGW w ubiegły weekend, na znacznym obszarze Polski wciąż panowało termiczne lato.


Początek meteorologicznej jesieni mamy z kolei już za sobą. Zaczęła się ona 1 września, a zakończy się 30 listopada. Ten rodzaj pór roku wyznaczony został przez meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych.Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, https://tvn24.pl